Blog

Blog

Cover Image

Jak wykończyć powierzchnię kamienia naturalnego?

Obecnie kamień stanowi bardzo popularny materiał podłogowy. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to materiał, który występuje w wielu kolorach, dzięki czemu możemy idealnie dostosować go do naszych potrzeb. Kamień jest wybierany jako pokrycie podłogowe nie tylko ze względu na swoje walory wizualne, ale także przez wysoką jakość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Surowiec ten można wykończyć na różne sposoby. Warto więc poznać te najciekawsze.

Polerowanie kamienia

Pierwszym i jednym z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie kamienia naturalnego, jest jego polerowanie. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia zyskuje tak zwany wysoki połysk, a kolor kamienia zostaje znacznie wzmocniony. Warto również wspomnieć, że polerowanie sprawia, iż powierzchnia jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Wysoki połysk wiąże się jednak z większą śliskością, przez co jest to typ wykończenia zalecany do stosowania wewnątrz budynku.

Szlifowanie kamienia naturalnego

Szlifowanie kamienia jest zabiegiem zbliżonym do polerowania. Możemy jednak zauważyć jedną, ale znaczącą różnicę – powierzchnia szlifowana jest matowa, a nie błyszcząca. Efekt ten powstaje, ponieważ powierzchnię poleruje się znacznie krócej. Powierzchnia po obróbce w niewielkim stopniu odbija światło, jednak w dalszym ciągu jest to estetyczny sposób na wykończenie kamienia.

Krystalizacja podłogi

Wartym rozważenia sposobem na obróbkę kamienia, jest również zabieg krystalizacji podłogi. Dobrze wykonana praca sprawia, iż powierzchnia kamienia wygląda niemalże jak lustro. Zabieg krystalizacji sprawia, że podłoga wygląda jak nowa i stosuje się ją do powierzchni marmurowych czy też wykonanych z lastryka. Proces wykonywany jest przy użyciu specjalnego kwasu – krystalizatora, który rozprowadza się po całości podłogi, a następnie przemywa wodą. Jest to zabieg, który daje nam niemalże natychmiastowe efekty i szczególnie poleca się go do obiektów, gdzie podłoże jest znacznie eksploatowane – w hotelach, urzędach czy też restauracjach.

Wróć