Samo słowo waterjet można przetłumaczyć jako strumień wody i dotyczy przecinania lub czyszczenia samą wodą. Bardziej poprawną nazwą technologii (uwzględniając ilość aplikacji) jest abrasive water jet (AWJ) która odnosi się także do użycia wody ale z dodatkiem ścierniwa (przecinanie samą wodą jest ograniczone do niektórych rodzajów materiałów). W Polsce używa się określenia obróbka wodno-ścierna lub hydro-ścierna jako tłumaczenie pojęcia abrasive water jet. Pojęcie waterjet jest jednak najbardziej popularnym, potocznie używanym, słowem odnoszącym się do tej technologii.
Trzy osiowe centrum obróbcze do cięcia wodą wyposażone w sterowanie oparte na komputerze PC. Daje możliwość cięcia kamienia, metalu, szkła monolitycznego, wielowarstwowego i zbrojonego, metali powlekanych. Specjalnie skonstruowany stół roboczy daje możliwość cięcia materiałów o wymiarach do 400 x 186 cm.
Wśród wielu zalet cięcia strumieniem wody możemy wyróżnić:
— wysoki stopień precyzji,
— cięcie na zimno,
— bardzo mały odpad ciętego materiału (niewielka szczelina ciecia),
— materiał nie zmienia swoich właściwości wzdłuż krawędzi cięcia,
— krawędź ciętego materiału pozbawiona jest wyszczerbień i zadziorów.
Rozety wykonane z kamienia naturalnego. Cięcie wodą daje możliwość bardzo precyzyjnego wycięcia złożonych z wielu części elementów, które mogą być wykonane z różnych materiałów.