Cięcie wodą

Cięcie wodą

 

Metoda cięcia wodą, zwana również waterjet, polega na rozdzielaniu materiałów przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem mającej około 4 tys. bar. Strumień przepuszczany jest przez dyszę, która ma bardzo małą średnicę co sprawia, że struga ma prędkość trzykrotnie przekraczającą szybkość dźwięku. Dzięki tak dużej prędkości można ciąć wodą praktycznie wszystkie tworzywa, poza diamentem. W przypadku metali, metoda ta konkuruje przede wszystkim z cięciem za pomocą lasera lub plazmowym, również ze względu na fakt, że wodą pod tak wysokim ciśnieniem można przecinać nawet grube metale.

 

Jakie są zalety cięcia wodą waterjet?

 

Technologia ta ma wiele zalet, dzięki czemu w ostatnich latach zyskała na popularności. Przede wszystkim jest bardzo ekologiczna, gdyż w trakcie jej wykonywania nie wydzielają się ani gazy, ani pyły. Dodatkowo uzyskiwane krawędzie mają bardzo wysoką jakość, co jest ważne w przypadku każdego obrabianego tworzywa. Nie trzeba również obawiać się porażenia prądem lub pożaru, dzięki czemu metoda cięcia wodą jest również bezpieczniejsza dla ludzi. Materiał nie podlega ponadto procesowi odkształcania się, do którego mogłoby dojść przy zastosowaniu innych technologii. Jedną z największych wad cięcia wodą jest hałas generowany podczas pracy, który przekracza 110 dB.

 

ciecie woda 300x169

 

Jakie narzędzia stosujemy?

 

Do cięcia wodą stosujemy urządzenie o nazwie Waterjet Primus 184 włoskiej firmy INTERMAC. To trzyosiowe centrum obróbcze wyposażone jest w sterowanie oparte na komputerze PC. Daje możliwość cięcia kamienia, metalu, szkła monolitycznego, wielowarstwowego i zbrojonego, a także metali powlekanych. Specjalnie skonstruowany stół roboczy pozwala na cięcie materiałów o wymiarach dochodzących nawet do 400 x 186 cm.

 

ciecie marmuru rozeta 150x150ciecie marmuru rozeta2 150x150