Cięcie wodą

Waterjet – czyli cięcie wodą – ogólna nazwa technologii przecinania lub czyszczenia różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. Technologia narodziła się w latach 70. ale dopiero na początku lat 80. znalazła szersze zastosowanie w przemyśle.

Samo słowo waterjet można przetłumaczyć jako strumień wody i dotyczy przecinania lub czyszczenia samą wodą. Bardziej poprawną nazwą technologii (uwzględniając ilość aplikacji) jest abrasive water jet (AWJ) która odnosi się także do użycia wody ale z dodatkiem ścierniwa (przecinanie samą wodą jest ograniczone do niektórych rodzajów materiałów). W Polsce używa się określenia obróbka wodno-ścierna lub hydro-ścierna jako tłumaczenie pojęcia abrasive water jet. Pojęcie waterjet jest jednak najbardziej popularnym, potocznie używanym, słowem odnoszącym się do tej technologii.
 

WaterJet Primus 184

ciecie woda 300x169
Trzy osiowe centrum obróbcze do cięcia wodą wyposażone w sterowanie oparte na komputerze PC. Daje możliwość cięcia kamienia, metalu, szkła monolitycznego, wielowarstwowego i zbrojonego, metali powlekanych. Specjalnie skonstruowany stół roboczy daje możliwość cięcia materiałów o wymiarach do 400 x 186 cm.
 
Wśród wielu zalet cięcia strumieniem wody możemy wyróżnić:
— wysoki stopień precyzji,
— cięcie na zimno,
— bardzo mały odpad ciętego materiału (niewielka szczelina ciecia),
— materiał nie zmienia swoich właściwości wzdłuż krawędzi cięcia,
— krawędź ciętego materiału pozbawiona jest wyszczerbień i zadziorów.
 
Rozety wykonane z kamienia naturalnego. Cięcie wodą daje możliwość bardzo precyzyjnego wycięcia złożonych z wielu części elementów, które mogą być wykonane z różnych materiałów.
 
ciecie marmuru rozeta 150x150ciecie marmuru rozeta2 150x150