Renowacja lastryko

Renowacja podłóg z lastryko

 

Lastryko, znane także pod nazwą terazzo, to rodzaj sztucznego kamienia, który wykonuje się z kamienia twardego oraz białego lub szarego cementu. Tworzywo to może mieć różne kolory w zależności od tego, jakie pigmenty zostaną dodane do mieszanki. Jego faktura będzie albo chropowata (wówczas ma cechy antypoślizgowe), albo gładka po wypolerowaniu. Jedną z głównych zalet lastryko jest bardzo duża odporność na uszkodzenia, ścieranie się i zarysowania, dzięki czemu tworzywo to znakomicie nadaje się do wykańczania podłóg. Jego zaletą jest również fakt, że dzięki niejednorodnej powierzchni nie eksponuje zabrudzeń. Pomimo licznych zalet, po wielu latach użytkowania konieczna może być renowacja podłóg granitowych, renowacja podłóg marmurowych jak i lastryko. Dzięki niej tworzywo znów będzie prezentować się znakomicie i stanowić ozdobę pomieszczenia.

 

Szlifowanie lastryka

 

Aby odnowić lastryko poddaje się je szlifowaniu. Do tego celu używa się specjalnych urządzeń, które dodatkowo pochłaniają pyły, dzięki czemu praca przebiega szybciej i nie pozostawia po sobie nieporządku. Oczywiście przy szlifowaniu kamienia naturalnego czy lastryka konieczne będzie prewencyjne zabezpieczenie drzwi, okien czy barierek, jednak jest to zadanie dla naszych pracowników. Koszt usługi wyceniamy po ocenie stanu podłogi.

 

Pielęgnacja lastryko po szlifowaniu

 

Renowacja podłóg z lastryko przywraca im wspaniały wygląd, trzeba jednak odpowiednio o nie dbać, by na długo go zachowały. Przede wszystkim należy regularnie usuwać z nich zabrudzenia z kurzu oraz pyły, a także myć preparatami na bazie alkoholu lub wodą bez dodatku detergentów. Korzyścią jest natomiast fakt, że nie trzeba kupować dodatkowych, drogich preparatów myjących i nabłyszczających. Sprawia to, że podłogi z lastryko są tanie w utrzymaniu.