Żywice epoksydowe

Żywica epoksydowa należy do najbardziej popularnych żywic syntetycznych, a możliwości jej zastosowania są niewyczerpane. Zarówno w przemyśle, jak i w pracach amatorskich używa się epoksydu w szerokim zakresie.

 

Żywice można stosować do wykończenie podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych, garażach, pomieszczeniach gospodarczych i halach przemysłowych.

 

Powłokę z żywicy epoksydowej można nałożyć prawie na każde podłoże.

 

Przy czym warstwa może być równie dobrze przezroczysta, jak i zabarwiona na dowolny kolor. Wielką zaleta żywicy epoksydowej jest jej bezszwowe ułożenie. Szczególnie dla dużych powierzchni narażonych na obciążenia mechaniczne i chemiczne, żywica epoksydowa jako powłoka podłogi jest dobrym i trwałym rozwiązaniem. Bez względu na wielkość, podłoga będzie w pełni szczelna.

 

Zaledwie kilka milimetrów warstwy epoksydowej wystarczy, aby podłoga hali magazynowej albo produkcyjnej stała się odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Wprawdzie nakładanie warstwy żywicy jest proste, ale konieczny jest określony czas, aby powłoka stwardniała i uzyskała pełnię swoich właściwości.

 

Żywica epoksydowa na podłodze chroni podłoże przed wilgocią oraz zabezpiecza przed zadrapaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Nakładanie żywicy przebiega następująco:

 

1. Oczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Jakakolwiek byłaby powierzchnia, na którą nakłada się żywicę epoksydową, musi być ona bezwzględnie czysta i sucha. Suchą powierzchnię szlifuje się, aby wyrównać nierówności i nadać jej większą przyczepność. Powstały pył należy koniecznie dokładnie usunąć.

 

2. Nałożenie warstwy podkładowej żywicy, a po wyschnięciu – przeszlifowanie jej i nałożenie kolejnej.

 

3. Jeżeli ma być zastosowany efekt kolorystyczny, przed nałożeniem ostatniej warstwy powłoki należy zastosować odpowiednie barwniki. Opcjonalnie można też zastosować dodatki antypoślizgowe

 

1
Posadzka w garażu
2
Posadzka hala przemysłowa
3
Przygotowanie podłoża
4
Rozkładanie żywicy
5
Efekt końcowy