Żywica epoksydowa należy do najbardziej popularnych żywic syntetycznych, a możliwości jej zastosowania są niewyczerpane. Zarówno w przemyśle, jak i w pracach amatorskich używa się epoksydu w szerokim zakresie.
Żywice można stosować do wykończenie podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych, garażach, pomieszczeniach gospodarczych i halach przemysłowych.
Przy czym warstwa może być równie dobrze przezroczysta, jak i zabarwiona na dowolny kolor. Wielką zaleta żywicy epoksydowej jest jej bezszwowe ułożenie. Szczególnie dla dużych powierzchni narażonych na obciążenia mechaniczne i chemiczne, żywica epoksydowa jako powłoka podłogi jest dobrym i trwałym rozwiązaniem. Bez względu na wielkość, podłoga będzie w pełni szczelna.
Zaledwie kilka milimetrów warstwy epoksydowej wystarczy, aby podłoga hali magazynowej albo produkcyjnej stała się odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Wprawdzie nakładanie warstwy żywicy jest proste, ale konieczny jest określony czas, aby powłoka stwardniała i uzyskała pełnię swoich właściwości.
Żywica epoksydowa na podłodze chroni podłoże przed wilgocią oraz zabezpiecza przed zadrapaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Nakładanie żywicy przebiega następująco:
1. Oczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Jakakolwiek byłaby powierzchnia, na którą nakłada się żywicę epoksydową, musi być ona bezwzględnie czysta i sucha. Suchą powierzchnię szlifuje się, aby wyrównać nierówności i nadać jej większą przyczepność. Powstały pył należy koniecznie dokładnie usunąć.
2. Nałożenie warstwy podkładowej żywicy, a po wyschnięciu – przeszlifowanie jej i nałożenie kolejnej.
3. Jeżeli ma być zastosowany efekt kolorystyczny, przed nałożeniem ostatniej warstwy powłoki należy zastosować odpowiednie barwniki. Opcjonalnie można też zastosować dodatki antypoślizgowe